Nowość wydawnicza: Andrzej P. Stefańczyk „Między koniecznością a wolnością. Relacja wolnej woli do przedwiedzy, predestynacji i łaski Bożej w doktrynie Anzelma z Canterbury”

Ukazała się książka Andrzeja P. Stefańczyka Między koniecznością a wolnością. Relacja wolnej woli do przedwiedzy, predestynacji i łaski Bożej w doktrynie Anzelma z Canterbury. Książka podejmuje fundamentalne pytania o relację między wszechmocą Boga a wolnością człowieka. Jeśli Bóg jest wszechmocny, wszechwiedzący, to jak człowiek może być wolny. Jeśli zaś człowiek jest wolny – to wobec faktu zła i przy założeniu wszechmocy Boga – jak Bóg może być dobry i doskonały?

Książkę przygotował do publikacji zespół Outsourcingu Wydawniczego Academicon.

Realizacja filmu: AcademiconTV
Prezentacja książki: prof. dr hab. Agnieszka Kijewska

 

Rozprawa ma jasno sprecyzowany zakres i cel, którym jest przedstawienie Anzelmowej koncepcji wolności człowieka i jej relacji do atrybutów boskich na podstawie analizy O zgodności przedwiedzy, predestynacji i łaski Bożej z wolną  wolą z wykorzystaniem aparatury pojęciowej wypracowanej w obrębie współczesnej, o korzeniach analitycznych, refleksji na ten temat. […] Praca jest przydatna na polskim rynku historyczno-filozoficznym: wprowadza ona nań nieznany wcześniej tekst Anzelma, wsparty komentarzem z jednej strony prezentującym dzieło w kontekście historycznym i porównawczym z innymi pracami Anzelma, a z drugiej pokazującym jego pewną wybraną tradycję interpretacyjną, też  właściwie słabo znaną u nas, a ważną, przez to że pomagającą „przebić się” tekstom średniowiecznym do szerszego kręgu odbiorców, wciągającą je w wir współczesnych dyskusji filozoficznych i teologicznych.

Fragment recenzji prof. M. Olszewskiego

 

Skomentuj

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.