Dom rodzinny

Rodzinny dom Mikołaja z Kuzy
 
Rodzinny dom Mikołaja z Kuzy

Mikołaj z Kuzy urodził się w 1401 roku w rodzinie Johanna Krebsa i Katarzyny Roemer. Krebs należał do najbogatszych mieszkańców Kuzy, a swój dochód czerpał z handlu i przewoźnictwa. Mikołaj miał młodszego brata Jana, który również został duchownym, a w swoje obowiązku pełnił w pobliskim Bernkastel. Ich dwie siostry wyszły za mąż za bogatych mieszczan trewirskich.

Mikołaj z Kuzy wraz z młodszym bratem Janem. Fragment tryptyku w kaplicy Szpitala św. Mikołaja w Kues

Mikołaj z Kuzy wraz z młodszym bratem Janem. Fragment tryptyku w kaplicy Szpitala św. Mikołaja w Kues

Klara - siostra Mikołaja. Żona burmistrza Trewiru. Płyta nagrobna z kaplicy Szpitala św. Mikołaja w Kues

Klara – siostra Mikołaja. Żona burmistrza Trewiru. Płyta nagrobna z kaplicy Szpitala św. Mikołaja w Kues. Anioł po prawej stronie trzyma tarczę z rakiem – herb rodziny Krebsów

Nazwisko Krebs (w lokalnym dialekcie Cryfftz) oznacza raka. Ten znak towarzyszył Mikołajowi przez całe życie. Wszedł do jego herbu biskupiego i był używany w różnych okolicznościach, m.in. na okładkach kosztownych rękopisów sporządzanych na jego zamówienie.

Do dziś stoi dom, w którym urodził się Mikołaj. Kilkakrotnie przebudowywany wygląda obecnie inaczej niż na początku XV wieku. Na skutek częstych powodzi i upływu lat budynek był bliski zawalenia, przed którym uratował go gruntowny remont w 1980 roku. Obecnie jest używany przez miasto (m.in. jako miejsce udzielania ślubów) oraz przez Towarzystwo Kuzańczykowe (Cusanus-Gesselschaft), które prezentuje tam wystawy związane z Mikołajem z Kuzy. Niestety, pani odpowiedzialna za ich udostępnianie przeszła niedawno na emeryturę i muzeum jest zamknięte do odwołania.

Cusanus-Geburtshaus. Stan obecny

Cusanus-Geburtshaus. Stan obecny

Cusanus-Geburtshaus. Stan ok. 1900

Cusanus-Geburtshaus. Stan ok. 1900

Tablica na domu rodzinnym Kuzańczyka: "W roku 1401 w tym domu narodził się Mikołaj z Kuzy - teolog, filozof, prawnik, przyrodoznawca, kardynał, biskup Brixen. Zmarł w 1454 roku. Jego ciało spoczywa w Rzymie, jego serce w Szpitalu św. Mikołaja w Kues"

Tablica na domu rodzinnym Kuzańczyka: „W roku 1401 w tym domu narodził się Mikołaj z Kuzy – teolog, filozof, prawnik, przyrodoznawca, kardynał, biskup Brixen. Zmarł w 1454 roku. Jego ciało spoczywa w Rzymie, jego serce w Szpitalu św. Mikołaja w Kues”

Skomentuj

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.