Czytelnia online: Neoplatonizm Jana Szkota Eriugeny

Mamy przyjemność poinformować Państwa, że w dziale Lectorium pojawiła się kolejna duża pozycja – Neoplatonizm Jana Szkota Eriugeny autorstwa prof. Agnieszki Kijewskiej. Fragmenty recenzji:

Książka […] zasługuje na wydanie z dwóch co najmniej powodów. Po pierwsze jest jedyną w Polsce takich rozmiarów pracą na temat tytułowego autora i jego neoplatonizmu. Po drugie jest to książka niosąca istotne walory poznawcze nie tylko w sytuacji nader ubogiego stanu produkcji rodzimej, ale i na tle wcale bogatej światowej.

Juliusz Domański

Na szczególne uznanie zasługuje oparcie dociekań Autorki na rzetelnej analizie tekstów […]. Można bez przesady powiedzieć, że niemal każde zdanie rozprawy udokumentowane jest tekstem, który analizowany jest rzetelnie i trafnie. Nie ma tu miejsca na żadne filozoficzne fantazjowanie, na naciąganie tekstu do założonej z góry interpretacji – zabiegów tak skądinąd modnych wśród dzisiejszych filo-, czy może raczej pseudofilozofów.

Władysław Stróżewski

Jest to rozumiejący sposób patrzenia na historię filozofii. Praca jest bardzo ważnym punktem odniesienia w badaniach nad starożytnym i średniowiecznym neoplatonizmem.

Iwo E. Zieliński