Konferencja naukowa pt. „Bonawenturiański system myślenia. Pytanie o aktualność”. 1–2 czerwca 2017, Kraków

W dniach 1-2 czerwca 2017 roku odbyła się w Krakowie konferencja naukowa Bonawenturiański system myślenia. Pytanie o aktualność. Konferencję przygotowaną dla uczczenia 800-lecia urodzin św. Bonawentury zorganizował Instytut Studiów Franciszkańskich, Ośrodek Studiów Franciszkańskich Wydziału Teologicznego UP JP II w Krakowie oraz Krakowski Klasztor Ojców Franciszkanów. Konferencja rozpoczęła się Mszą Świętą celebrowaną pod przewodnictwem metropolity krakowskiego ks. abp prof. Marka Jędraszewskiego, a następnie zainicjowano plenarne obrady zorganizowane w odnowionych urokliwych krużgankach klasztoru Ojców Franciszkanów. Uczestników konferencji powitali organizatorzy: gospodarz miejsca, gwardian o. Piotr Bielenin, o. prof. Romuald Kośla – dyrektor Ośrodka Studiów Franciszkańskich oraz ks. prof. Arkadiusz Baron – Dziekan Wydziału Teologicznego UP JP II. Dwudniowe obrady rozpoczęła sesja poświęcona problematyce filozoficznej, a jako pierwszy wystąpił prof. Mikołaj Olszewski z IFiS PAN z wykładem poświęconym zagadnieniu ubiquitas (wszechobecność) – pojętej jako dość „kłopotliwy” Boży atrybut istotnie obecny we wszelkich dyskusjach nad odniesieniem Bożej immanencji do transcendencji. Moje wystąpienie zostało przewidziane jako drugie, a postanowiłam przybliżyć w nim Bonawenturiańskie Soliloquium w kontekście idei filozofii pojętej jako ćwiczenie duchowe. Było to dla mnie szczególne doświadczenie, zwłaszcza gdy uświadomiłam sobie, że w pierwszym sympozjum Bonawenturiańskim, które odbyło się w roku 1974 z okazji 700- lecia śmierci Doktora Serafickiego brał udział nasz mistrz, ojciec profesor Edward Iwo Zieliński OFMConv. W tej sekcji o. dr Feliks Marchewka podjął „augustyński” wątek w myśli Bonawentury, a mianowicie Filozoficzne podstawy rozumienia Chrystusa jako Prawdy w ujęciu św. Bonawentury. Każda sekcja kończyła się dyskusją, która była ożywiona i niezwykle interesująca.

Sekcję poświęconą problematyce teologicznej zainaugurował wykład s. prof. Mary Melone, rektora Papieskiego Uniwersytetu Antonianum w Rzymie, specjalistki od teologii średniowiecznej, zwłaszcza myśli św. Ryszarda od św. Wiktora. Siostra prof. Melone przedstawiła Bonawenturiańską wizję wewnątrztrynitarnej funkcji i zbawczego działania Ducha Świętego. Ks. prof. Vaclav Pospisil z Ołomuńca zarysował Bonawenturiańską koncepcję pokory a o. prof. Bogusz Matuła mówił o znaczeniu wiary w życiu chrześcijańskim, zwłaszcza w życiu Maryi, Matki Bożej. Ks. dr hab. Robert Woźniak przedstawił recepcję myśli Bonawentury u Emannuela Falque’a i Ewarta Cousinsa, podkreślając w ten sposób inspirującą rolę Doktora Serafickiego dla różnych nurtów myśli współczesnej, w tym fenomenologii.

Sesje piątkowe koncentrowały się na problematyce historycznej i związanej z duchowością a pierwsze wykłady z tego cyklu koncentrowały się głównie na Bonawenturiańskiej biografii św. Franciszka, tzw. Legenda maior oraz Legenda minor. Tym zagadnieniom poświecone były wykłady o. prof. Rolanda Presja z KUL-u oraz o. prof. Johannesa Freyera z Antonianum, a pośrednio nawiązywał do nich o. prof. Emil Kumka z Seraphicum, charakteryzując posługę Bonawentury jako ministra generalnego, który w czasie swego urzędowania musiał stawić czoło trudnej kwestii joannickiej. Wykłady z sekcji poświęconej zagadnieniom z duchowości podejmowały kwestie z obszaru mistyki (wykład o. prof. Wiesława Blocka, o. prof. Romualda Kośli) czy estetyki (prezentacja o. dr Andrzeja Zająca). To były niezwykle interesujące i inspirujące wystąpienia i mam nadzieję, że wkrótce ujrzą światło dzienne w postaci odpowiedniej publikacji. Św. Bonawentura, jak prawdziwy mistrz, pokazuje współczesnemu człowiekowi drogę, która – po różnych szczeblach – prowadzi w jednym kierunku, a mianowicie ku „pełni Bożej”.

Agnieszka Kijewska

Relacja z konferencji w serwisie www.franciszkanie.pl

Fotografie: o. Piotr Tokarz OFMcap