Czytelnia online: Koncepcja indywiduum w myśli Jana Szkota Eriugeny

Rembrandt „The Philosopher in Meditation”

W czytelni publikacji online prezentujemy artykuł prof. Agnieszki Kijewskiej „Koncepcja indywiduum w myśli Jana Szkota Eriugeny”, który został opublikowany w czasopiśmie „Filo-Sofija” 2013, T. 23, nr 3, s. 97–103.

W swojej znakomitej książce: L’homme commun. La gènese du réalisme ontologique durant le haut Moyen Age (Paris 2011) Christophe Erismann stwierdza: „Jean Scot n’est pas un philosophe fervent de particularism ontologique et d’individuation”. Później jeszcze kilka razy powtórzy to stwierdzenie w różnych kontekstach. Czy zatem podjęcie tego właśnie tematu, a mianowicie koncepcji indywiduum w myśli Eriugeny, było bezzasadne? Sądzę, że tak nie jest, ale aby przedstawić Szkotową koncepcję indywiduum i czynników jednostkujących należy najpierw zarysować jego stanowisko metafizyczne, które – ujmując to w kontekście problemu uniwersaliów – Erismann określa jako immanentny realizm (albo realizm immanencji). Dopełnieniem, ale i uwyraźnieniem tego stanowiska jest koncepcja indywiduum i właśnie kwestia jednostkowienia.

Czytaj cały tekst w czytelni online.