Kartograf i mapa

Tabula Germaniae (http://de.wikipedia.org/wiki/Cusanus-Karte#/media/File:TabulaGermaniae1.jpg)
 
Tabula Germaniae (http://de.wikipedia.org/wiki/Cusanus-Karte#/media/File:TabulaGermaniae1.jpg)

Do Mikołaja z Kuzy należała jedna z najstarszych map Europy Środkowej, na której między dużymi miastami zaznaczono także małe miasto Kuzę (Kues), miejsce urodzenia Mikołaja.

W jednym ze swoich ostatnich pism Kuzańczyk przedstawia obraz kartografa tworzącego mapę. Kartograf siedzi w mieście, przez którego pięć bram przybywają do niego gońcy z wiadomościami z całego świata. Stara się, żeby wszystkie bramy były otwarte i uważnie słucha każdej nowej wiadomości, aby stworzyć sobie jak najdokładniejsze wyobrażenie o świecie. Wreszcie kiedy uzyska kompletną wizję świata, chcę ją utrwalić i rysuje mapę. Potem odprawia gońców, zamyka bramy i zwraca się ku Stwórcy, który wprawdzie nie jest żadną z rzeczy, o których mówili gońcy, ale jest ich Sprawcą i Przyczyną.

Owym kartografem jest intelekt, a gońcami zmysły. Dzięki ich współpracy człowiek może poznać nie tylko świat, ale i Jego Stwórcę. W pewnym momencie kartograf zauważa, że jego relacja do mapy przypomina relację Stwórcy do świata. Dlatego „na podstawie stosunku mapy do prawdziwego świata dostrzega w sobie samym, jako kartografie, Stwórcę świata, rozważając prawdę w obrazie i to, co oznaczane, w znaku” (Compendium 23,8-10).

Jan Vermeer van Delft „Geograf” (http://pl.wikipedia.org/wiki/Geograf_%28obraz%29#/media/File:Jan_Vermeer_van_Delft_009.jpg)

Ten blog ma być zatem taką MAPĄ KUZAŃCZYKA – obrazem jego świata. Będziemy tu przyjmować posłańców z wielu miast Europy, które odwiedził kardynał z Kuzy. Będziemy odbierać wiadomości o znajomych mu ludziach, o przeczytanych przez niego książkach, o podejmowanych przez niego problemach. Czasami zamkniemy bramy i będziemy kontemplować naszą mapę i pisma Kuzańczyka, zastanawiając się nad oświeconą niewiedzą i zbieżnością przeciwieństw. A wszystko po to, żeby szukać znaków Stwórcy (signi Creatoris). Nie tylko w świecie sprzed sześciu wieków.

Blog powstał w związku z projektem „Kuzańczykowy świat alegorii. Analiza systemu filozoficznego Mikołaja z Kuzy na podstawie Kazań” finansowanym ze środków Narodowego Centrum Nauki przyznanych na podstawie decyzji numer DEC-2013/11/N/HS1/04797.

Skomentuj

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.