Konferencja „Mensch und Gott im Gespräch / Man and God in Dialogue” Bernkastel-Kues, 31 maja – 3 czerwca 2018
W dniach od 31 maja do 3 czerwca 2018 roku w Kueser Akademie odbyła sie konferencja pt. „Mensch und Gott im Gespräch / Man and God in Dialogue”, której organizatorami byli Kueser Akademie für Europäische Geistesgeschichte (Bernkastel-Kues) oraz Instituto de Filosofía Edith Stein (Granada). Głównym celem tej konferencji była refleksja nad osobową relacją między człowiekiem a Bogiem w ujęciu Mikołaja z Kuzy.
Pierwszego czerwca konferencję otworzyli Wolfgang Port (burmistrz Bernkastel-Kues oraz przewodniczący Cusanus-Gesellschaft), Dr. Mátyás Szalay (Instituto de Filosofía Edith Stein) i Dr. Matthias Vollet (Kueser Akademie für Europäische Geistesgeschichte), przedstawiając cel i problematykę posiedzeń. Po tym wprowadzeniu swoje wystąpienia mieli Dr. Harald Schwaetzer (Cusanus-Hochschule), który przedstawił dialogiczną relację człowieka i Boga w kontekście pojęcia „enigmy” i Dr. Christian Ströbele (Fachbereischsleiter Fachbereich Interreligiöser Dialog Akademie der Diözese Rottenburg-Stuttgart), który poruszył zagadnienie wiary jako źródła poznania i dynamicznej relacji między tym, co skończone, a nieskończonym Bogiem. Następnie prof. Agnieszka Kijewska (KUL) omówiła wyrażony w traktacie De visione Dei paradoksalny charakter dialogu człowieka z Bogiem, a posiedzenie zakończyło się wystąpieniem prof. Johna Milbanka (University of Nottingham), w którym przedstawił on myśl Kuzańczyka w kontekście tradycji nominalistycznej. Drugiego czerwca obrady rozpoczął Dr. Matthias Vollet, mówiąc o tych miejscach w twórczości Mikołaja (De visione Dei, De pace fiei), w których to Bóg, a nie człowiek, jest podmiotem wypowiedzi. Następnie Dr. Mátyás Szalay starał się przedstawić koncepcję oświeconej niewiedzy w jej kontekście chrystologicznym jako rodzaj philosophari in Maria. Trzecie wystąpienie tego dnia należało do Grety Venturelli (Università di Torino), która powiązała kwestię dialogu człowieka i Boga z koncepcją Chrystusa jako Słowa. Na koniec Antoni Śmist (KUL) przedstawił problem paradoksalności mówienia o Bogu w kontekście różnicy między czasownikami nominare i exprimere w traktacie De filiatione Dei.
Obrady zakończyły się Mszą Świętą w założonym przez Mikołaja z Kuzy St. Nikolaus Hospital oraz zwiedzaniem mieszczącej się tam biblioteki Kuzańczyka, która zawiera liczne rękopisy dzieł zarówno jego autorstwa, jak i wielu innych myślicieli. Następnie uczestnicy konferencji zostali oprowadzeni po winnicy należącej do St. Nikolaus Hospital i zaproszeni do degustacji miejscowego wina w winiarni Lauerburg.
Trzeciego czerwca, ostatniego dnia konferencji, przyjęto delegację z Japonii, a odczyt wygłosił prof. Noriyuki Inoue z Uniwersytetu w Kobe.