„Filozoficzna dyskusja wokół problemu determinizmu…”. Spotkanie organizacyjne
W dniu 10 grudnia 2015 na KUL-u odbył się workshop, tj. robocze spotkanie uczestników projektu badawczego zatytułowanego
Filozoficzna dyskusja wokół problemu determinizmu od św. Augustyna do Alvina Plantingi. Wolność człowieka a hipoteza teistyczna
Projekt jest finansowany przez Narodowe Centrum Nauki (NCN) w ramach konkursu OPUS 8. Podczas spotkania ustalono harmonogram prac oraz dokonano podziału zadań między uczestników projektu.
Program spotkania składał się z trzech części:
I. W pierwszej części kierownik grantu p. prof. Agnieszka Kijewska przeprowadziła prezentację multimedialną, w której zostały przedstawione główne założenia i cele projektu wraz z propozycjami zadań, które mają być realizowane w ramach prowadzonych badań.
II. W drugiej części dr Andrzej Stefańczyk zaprezentował projekt witryny internetowej, która ma być poświęcona realizowanym tematom badawczym przewidzianym w ramach grantu.
III. W trzeciej części uczestnicy w toku dyskusji poczynili ustalenia w kwestii podziału zadań i określili szczegółowy harmonogram prac.
Celem projektu jest przeanalizowanie od strony historycznej i systematycznej filozoficznych koncepcji determinizmu oraz indeterminizmu, w tym również teologicznego problemu predestynacji, który jest pochodną filozoficznego problemu determinizmu. W tym kontekście pojawia się szeroko dyskutowany również we współczesnej filozofii problem Bożej przedwiedzy w relacji do wolnej woli człowieka. Jednym zatem z fundamentalnych zagadnień w realizowanym projekcie będzie omówienie możliwych sensów ludzkiej wolności.
W trakcie badań mają zostać podjęte również m.in. takie zagadnienia jak:
– filozoficzne zagadnienie przyczynowania, wyjaśnianie natury stanów intencjonalnych (przekonania, pragnienia i cele);
– kwestia przewidywalności ludzkich działań i ich społecznych uwarunkowań
– filozoficzny aspekt zagadnienia zasługi i kary, winy i odpowiedzialności;
– a także warunkujące ten problem zagadnienie relacji umysłu do ciała, konieczności i możliwości, wieczności i czasu, przypadku, dobra i zła.
Tego typu problematyka nie sprowadza się wyłącznie do jednej, określonej dziedziny filozofii, ale staje się przedmiotem dociekań etyki, epistemologii, filozofii społecznej i politycznej, metafizyki, filozofii umysłu, filozofii prawa i nauki czy wreszcie filozofii religii. Specyfiką tego projektu jest to – jak podkreślano – że w analizie powyższej problematyki eksponowany jest również aspekt historyczny.
Wynikiem realizacji grantu mają być trzy pozycje książkowe:
1) tom przekładów
2) tom artykułów, tzn. rodzaj companionu poświęconego dyskutowanym problemom
3) tom przekładów na j. angielski artykułów z pkt. 2.
Zapraszamy do obejrzenia całej galerii z wydarzenia tutaj.