Bizancjum w dzisiejszych odsłonach

Komunia Apostołów, Grabarka 2015,wyk. N. Oniśko, M.Leszczyński.
 
Komunia Apostołów, Grabarka 2015,wyk. N. Oniśko, M.Leszczyński.

Spójrzmy na skończoną już Komunię Apostołów w cerkwi klasztoru na Grabarce. Ikonografowie ożywili tu bizantyńską tradycję Kościoła wschodniego na ziemiach polskich, sięgając do średniowiecznej estetyki.

Narodzenie Pańskie,Athos, wyk. archimandryta Zenon.

Narodzenie Pańskie,Athos, wyk. archimandryta Zenon.

Malarstwo jest jasne i przepełnione światłem. Postacie nie rzucają cienia ani nawet nie dotykają ziemi. Greckie ich szaty udrapowane są z przesadą i załamują się geometrycznymi fałdami, a lekko złamany błękit tła harmonizuje ze stonowanymi barwami szat apostołów i Chrystusa. Apostołowie biegną z prawej i lewej ku Eucharystii, a dynamizm tej kompozycji ma obrazować dynamizm wiary.

Archimandryta Zenon w swoich polichromiach operuje kontrastem. Barwy są nasycone i czyste, a biel świateł wprowadza napięcie i ruch w obrazie. Irina Jazykowa pisze o Zenonie:

Dla ojca Zenona charakterystyczne jest połączenie dynamiki i statyki w jednej kompozycji, jego obrazy pełne są głębokiej kontemplacji i – jednocześnie – pełnej napięcia energii, wyrywającej się na zewnątrz z głębi spokoju.

Ojciec Zenon zrezygnował z antycznej estetyki, wprowadził natomiast surowość i bezkompromisowość chrześcijańską.

Komunia Apostołów, dolna cerkiew katedry Fiodorowskiej, Sankt

Komunia Apostołów, dolna cerkiew katedry Fiodorowskiej, Sankt

Polscy ikonografowie oraz ojciec Zenon wyrażają chrześcijańską prawdę w tym samym języku, chociaż różnią ich stylistyczne niuanse, zmieniające jednakże całkowicie odbiór tego malarskiego dzieła.

Anna Palusińska

Skomentuj

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.