Kuzańczykowe itinerarium: Koblencja

Panorama Koblencji z widokiem na Mozelę (fot. BG)
 
Panorama Koblencji z widokiem na Mozelę (fot. BG)

Koblencja

Koblencja należy do najstarszych niemieckich miast. Leży u ujścia Mozeli, rodzinnej rzeki Kuzańczyka, do Renu. W piętnastym wieku, podobnie jak dzisiaj, należała do diecezji trewirskiej.

DSC_0161

Panorama Koblencji z Liebfrauenkirche. Jest to najstarszy kościół w mieście istniejący od V wieku. Przebudowany w XII-XIII wieku. W czasach Kuzańczyka dobudowano późnogotycki chór (fot. BG)

 

Kuzańczyk w Koblencji

W 1427 roku dwudziestokilkuletni Mikołaj otrzymał nominację na pierwsze samodzielne stanowisko. Został wyznaczony dziekanem kapituły przy kolegiacie św. Floriana w Koblencji. Nie miał wtedy jeszcze pełnych święceń kapłańskich. Pełnił tam obowiązki do 1435 roku, kiedy mianowano go prepozytem w Münstermainfeld. W latach trzydziestych stanowisko dziekana w Koblencji pełnił zapewne przede wszystkim tytularnie, gdyż przebywał na soborze w Bazylei. 

DSC_0212

Kościół św. Floriana. Kolegiata z XI wieku. Przebudowana na początku XII wieku. Chór wschodni z 1350 roku (fot. BG)

DSC_0169

Wieża kościoła św. Floriana (fot. BG)

 

Pomnik Mikołaja z Kuzy

W 2007 Katolickie Stowarzyszenie Czytelnicze w Koblencji ufundowało pomnik Mikołaja z Kuzy, który stanął na Rynku św. Floriana, tuż przed kościołem, w którym Kuzańczyk przed prawie sześciuset laty pełnił obowiązki dziekana. Rzeźba powstała w warsztacie Waldemara Kaspersa w Schuld. Ma postać ponad trzymetrowej kolumny z bazaltu, w której z różnych stron wyryto sceny z życia Mikołaja oraz krótkie kalendarium.

Pomnik Mikołaja z Kuzy na Florinsmarkt (fot. B. Grondkowska)

Pomnik Mikołaja z Kuzy na Florinsmarkt (fot. BG)

DSC_0216

Detal z pomnika Mikołaja z Kuzy w Koblencji. Postać Kuzańczyka inspirowana nagrobkiem w kościele św. Piotra w Okowach w Rzymie (fot. BG)

Skomentuj

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.